اخبار و مقالات

اتصالات مانیسمان (Seamless Pipe) + لیست قیمت

اتصالات مانیسمان

شاید برای شما سوال شده باشد که لوله مانیسمان چیست؟ و یا اتصالات مانیسمان چه جور اتصالاتی می باشد؟ انواع و اقسام کدامند؟ و یا نحوه تولید این نوع لوله اتصالات چگونه است؟ در فرآیند خرید لوله و اتصال مانیسمان باید چه نکاتی را مورد توجه کنیم؟ به همراه لیست قیمت اتصالات مانیسمان و خیلی سوالات دیگر که ما در این مقاله به شما کمک می کنیم با آنها آشنا شوید. پس اگر به دنبال دریافت سوالات خود هستید به ادامه این مقاله توجه کنید؟

قیمت اتصالات مانیسمان

لیست قیمت اتصالات مانیسمان

قیمت لوله مانیسمان یکی از نکات اساسی در خرید این نوع لوله و اتصالات است. شما می توانید برای دسترسی سریع و خرید انواع لوله و اتصالات مانیسمان از طریق همین پیج اقدام نمایید. شما برای اطلاع از قیمت انواع لوله و اتصالات می توانید سری به بازار این محصولات در شادآباد تهران سری بزنید و خرید خود را انجام دهید. فرشگاه فجر سپاهان دارای نمایندگی های برندهای برتر تولیدکننده اتصالات و لوله های مانیسمان می باشد.

آشنایی با اتصالات مانیسمان

لوله و اتصالات انواع و اقسام مختلفی دارد از جمله لوله و اتصالات پلیکا و گالوانیزه. یکی از کاربردی ترین آنها اتصالات مانیسمان هستند. اتصالات فولادی که معمولا به نام کربن استیل شناخته می شوند. معمولا به دو شیوه درزدار و بدون درز تولید می گردند. که در اینجا درز همان جوش دادن ورقه ها به یکدیگر می باشد. این لوله ها که عمدتا به صورت یکپارچه تولید می گردد از مقاومت مکانیکی بالایی برخورددار است. اما شاید جالب باشد که بدانید که این لوله ها به نام مخترع آلمانی آن یعنی آقای مانیسمان است.

شاید اغلب افراد جامعه لوله و اتصالات مانیسمان را برای مصارفی همچون گازکشی منزل و محل کار خود استفاده کرده باشند. چرا که اتصالات فولادی بدون درز یا همان مانیسمان اغلب برای لوله کشی گاز استفاده می گردد. اما در صنایع دیگری همچون نفت، گاز و پتروشیمی نیز از این لوله و اتصالات استفاده می گردد.  البته گفتنی است که اتصالاتی که در مصارف نفتی و گازی استفاده می گردد دارای استانداردها و گریدهای متفاوتی از مصارف خانگی و عمومی است.

سایزهای مانیسمان

اتصالات مانیسمان دارای سایزها و ابعاد مختلفی می باشد بعلاوه اینکه دارای ضخامتهای متفاوتی هم است. به این ضخامت ها معمولا رده می گویند. رده ها معمولا توسط شرکت های مختلف با نام مخفف SCH ارائه می گردد. انواع رده های اتصالات مانیسمان به قرار زیر است:

 • رده ۴۰
 • رده ۸۰
 • رده ۱۲۰
 • رده ۱۶۰
 • رده STD

گفتنی است که رده ۴۰ را لوله مانیسمان استاندارد می گویند و رده ۸۰ را لوله مانیسمان ضخیم می گویند. علاوه به رده ۱۲۰ نیز فوق ضخیم نیز گفته می شود. لوله های مانیسمان رده ۴۰ که جز محبوب ترین این لوله ها می باشد اغلب در لوله کشی گاز ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. این لوله ها معمولا در شاخه های ۶ متری در بازار ارائه می گردد.

سایزهای مختلف اتصالات مانیسمان که معمولا با استانداردها جهانی تولید می گردد. از ۱/۲ اینچ شروع شده و تا ۲۴ اینچ ادامه دارد. گفتنی است که بر خلاف اتصالات پنج لایه که در سایزها از میلیمتر استفاده می کنند. در اتصالات فولادی از اینچ استفاده می گردد. بعضی از سایزهای مطرح به قرار زیر است:

 • ۱/۲ اینچ
 • ۳/۴ اینچ
 • ۱  اینچ
 • ۱ ۱/۴ اینچ

و…..

اتصالات پرکاربرد مانیسمان

لوله های فولادی سیمی لس دارای اتصالات پرکاربردی هستند که جز جدایی ناپذیر برای یک لوله کشی استاندارد می باشد. در این قسمت ما به انواع این اتصالات پرکاربرد اشاره خواهیم کرد

سه راهی از اتصالاتی می باشد که در دو نوع سه راهی مساوی و سه راهی تبدیلی تولید می گردد و برای انشعاب گرفتن از خط لوله در یک سیستم لوله کشی مورد استفاده قرار می گیرد.

تبدیل مانیسمان

تبدیل یکی دیگر از اتصالات پرکاربرد در لوله کشی های مانیسمان یا بدون درز حساب می شود که در دو مدل هم مرکز و غیر هم مرکز تولید می گردد و برای تغییر سایز لوله و جریان مورد استفاده است.

اتصالات زانویی مانیسمان

زانویی یکی از اتصالات می باشد که برای تغییر جهت جریان سیال استفاده می گردد. این اتصال معمولا از دو نوع ۴۵ درجه و ۹۰ درجه تولید می گردد. و در دو انتهای این اتصال لوله ها به آن جوش می شوند.

اتصال چهار راه مانیسمان

چهار راهی از اتصالاتی می باشد که برای اتصال چهار لوله به یکدیگر استفاده می شود بعلاوه اینکه برای انشعاب گرفتن می توانی از چهار راهی مانیسمان استفاده نمود.

بوشن مانیسمان

بوشن از اتصالاتی می باشد که برای اتصال دو لوله به یکدیگر استفاده می شود. بوشن مانیسمان نیز در انواع و اقسام مختلفی تولید می گردند که سایزهای مختلفی تهیه و تولید می گردند.

اتصال کپ مانیسمان

کپ یا گپ از اتصالاتی می باشد که برای کور کردن خط انتقال و یا مسدودسازی مسیر جریان مورد استفاده قرار می گیرد. این اتصال در ابعاد و سایزهای متفاوت و رده های مختلف تولید می گردد.

همانطور که مشاهده می کنید در این قسمت با اغلب اتصالات پرکاربرد مانیسمان آشنا شدیم. گفتنی است که به اتصالات مانیسمان، اتصالات جوشی نیز می گویند. چرا که این اتصالات را از طریق جوش دادن به یکدیگر متصل می کنند. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر همین الان با کارشناسان ما در فروشگاه فجر سپاهان تماس بگیرید.

فرآیند تولید لوله مانیسمان

لوله های مانیسمان دارای استانداردهای متعددی است که توسط مراکز بین المللی من جمله مرکز ASME ارائه می گردد. لذا کارخانجات تولیدکننده این محصول این استانداردهای جهانی را مدنظر قرار می دهند. این کارخانجات با داشتن شمش های فولادی بلند، آنها را حرارت می دهند تا به دمای بالایی برسند؛ با این روش این شمش ها را کشیده می کنند. در نهایت با عبور سنبه از داخل لوله ها آنها را توخالی کرده و به شکل استوانه های توخالی که همان لوله های مانیسمان فعلی هستند در می آورند. اتصالات مانیسمان نیز همانند لوله های آن با گرفتن قالب از آنها به همین شیوه تولید می گردند.

برندهای تولیدکننده اتصالات مانیسمان

در بازار لوله و اتصالات انواع و اقسام اتصالات گالوانیزه مانیسمان به فروش می رسد و هر یک با ضخامت های متفاوت برای کاربردهای گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد اما این نوع اتصالات دارای تولیدکننده گنندگان خارجی و داخلی خوبی می باشد. کشور عزیزمان ایران به دلیل دارا بودن از مواد اولیه برای تولید فولاد به نیاز بازار جواب مثبت داده اند  و محصولات خیلی خوبی را از اتصالات مانیسمان تولید کرده اند. از جمله برندهای معتبر اتصالات مانیسمان می توان به

 1. اتصالات مانیسمان ایران اتصال
 2. اتصالات مانیسمان بنکن

اشاره نمود. شما نیز می توانید برای خرید اتصالات مانیسمان از طریق سایت فروشگاه فجر سپاهان اقدام کرده و خرید خود را انجام دهید.

محصولات برند ایران اتصال از جمله معتبرترین محصولات این حوزه می باشد. شرکت ایران اتصال (آسیا) که همان صنایع فولادی ایران محصوب می شود سابقه ای بالغ بر ۳۰ سال تولید را در کارنامه خود دارد و یکی از بزرگترین تولیدکنندگان اتصالات جوشی می باشد.

برخلاف تولیدات لوله مانیسمان شرکت ایران اتصال، شرکت بنکن از جمله شرکت های خارجی تولیدکننده لوله و اتصالات مانیسمان  است. این شرکت که در سال ۱۹۴۷ در ژاپن تاسیس شده در سال ۱۹۹۵ در پی رشد و گسترش محصولات خود به سایر نقاط جهان با سرمایه گذاری در کشور چین به این تولیدات ادامه داده است. فروشگاه لوله و اتصالات فجرسپاهان نیز با واردات این محصولات آنها را به صورت گسترده ای در بازار ارائه می دهد.

2 دیدگاه در “اتصالات مانیسمان (Seamless Pipe) + لیست قیمت

 1. کریم گفت:

  سلام
  فرمودید که اتصالات مانیسمان برای مصارف گازی استفاده می شود. می خواستم بدونم که معمولا برای همچین مصرفی ( گازی ) معمولا از چه رده ای استفاده می شود؟

  1. فجر سپاهان گفت:

   سلام خدمت شما دوست عزیز
   از تماس شما تشکر می کنیم. اتصالات مانیسمان در مصارف گازی و آبی مورد استفاده هستند.
   حال اگر منظور شما استفاده در مصارف گاز خانگی می باشد، بیشتر از اتصالات مانیسمان رده ۴۰ استفاده می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.