اخبار و مقالات

لوله های پلی اتیلن

لوله پلی اتیلن

لوله و اتصالات پلی اتیلن

پلی اتیلن یکی از انواع مواد پلیمری می باشد که از آن در ساخت و تولید لوله ها و اتصالات پلی اتیلن استفاده می شود. لوله پلی اتیلن یکی از پرکاربردترین نوع از انواع لوله های جهان می باشد که از جنس پلی اتیلن با دانسیته بالا (HDPE) گریدهای HDPE100 و HDPE80 تولید می شود. این لوله ها در انتقال آب، گاز، فاضلاب و هر گونه سیال یا گازی که بخواهد با طی کردن راهی مشخص، از یک منبع تولید سیال به سمت مقصد نهایی جریان یابد، مورد استفاده قرار می گیرد. این لوله ها نوع جدیدی از لوله ‌ها هستند که از مواد اولیه پلی اتیلنی در گرید های مختلف تجاری ساخته شده ‌اند. پلی اتیلن یک پلیمر بسیار ساده است که در صنعت پلاستیک کاربرد بسیار فراوانی دارد. مهم ترین کاربرد پلی اتیلن، در ساخت لوله و اتصالات گازرسانی و آبرسانی می باشد.

پلی اتیلن

پلی اتیلن یا polyethylyne که به اختصار PE نامیده می شود، یکی از مواد تولید شده از گاز اتیلن می باشد که توسط فرآیندی به نام پلیمریزاسیون سنتز می گردد. تولید پلی اتیلن در جهان تحولی بزرگ را پدید آورد که به جرات می توان گفت اکثر صنایع را با خود دگرگون ساخت. پلی اتیلن اولیه تحت فرآیند پلیمریزاسیون اتیلن، در حضور کاتالیزور ها، در پالایشگاه فرآورده ‌های نفتی تهیه می‌شود. پلی اتیلن در ساخت انواع لوازم و وسایل پلاستیکی از جمله وسایل آشپزخانه، ظروف پلاستیکی، مخزن ‌ها، کیسه ‌های زباله و … استفاده می‌شود.

در پنجاه سال گذشته صنعت با پیشرفت هایی که در زمینه تولید انواع لوله پلی اتیلن و  اتصالات پلی اتیلن نموده است خود را به عنوان جایگزین مناسبی برای لوله های PVC، فلزی،GRP و … مطرح نموده است و توانسته است در اکثر موارد لوله پلی اتیلن به عنوان جایگزین این قبیل لوله ها خود را مطرح نماید. مدیران پروژه های اجرائی در اکثر مواقع راضی شده اند که این جایگزینی را بپذیرند. استحکام و دوام و روش نصب آسان لوله پلی اتیلن و اتصالات پلی اتیلن در این تصمیم گیری بسیار موثر بوده است. لوله‌های پلی اتیلن، امروزه جایگزین خوبی برای لوله ‌های بتنی، فلزی و چدنی هستند. لوله های پلی اتیلن، کاربرد های رایج‌ تری نسبت به سایر لوله ها نیز دارند. این لوله ها به دو دسته زیر تقسیم می شوند

 1. لوله و اتصالات پلی اتیلن تک جداره
 2. لوله و اتصالات پلی اتیلن دو جداره

کاربرد ها

امروزه سیستم های لوله کشی پلی اتیلن (HDPE) در حوزه وسیعی از خطوط سطح زمین،حالت مدفون، شناور و سطوح زیر دریا آزمایش و به اثبات رسیده است. این نوع از لوله ها قابلیت انتقال آب آشامیدنی، فاضلاب، موادشیمیایی،دوغاب و پسماندهای خطرناک و گازهای فشرده را دارند. استفاده از لوله های پلی اتیلن در صنایع نفت و گاز سابقه ای طولانی دارد و در مقایسه با سایر لوله ها کمترین میزان تعمیر و نگهداری را برای توزیع گاز شهری دارد. در حال حاضر استفاده از این نوع لوله‌ها در شبکه های آبرسانی رو به رشد بوده و مدیران پروژه های اجرائی در اکثر مواقع این نوع لوله‌ها را جایگزین انواع دیگر لوله‌ها نموده‌اند.

لوله پلی اتیلن تک جداره

لوله پلی اتیلن تک‌جداره یکی از انواع لوله هایی است که می‌توان از آن در فشارهای بین ۲ تا ۴۰ اتمسفر ( بسته به مواد اولیه و قطر و ضخامت لوله ) در صنایع مختلف استفاده نمود. ویژگی‌های منحصر بفرد لوله HDPE نسبت به انواع دیگر لوله‌ها ( فولادی، آزبست، و … ) باعث گردیده است که سرعت رشد استفاده از این لوله‌ها در شبکه‌های انتقال و توزیع آب و سیستم‌های آبیاری تحت فشار نسبت به دیگر موارد بسیار بیشتر باشد. مصرف لوله آبیاری پلی اتیلن تحت فشار با گذشت زمان رشد چشمگیری داشته و این رشد فزآینده به دلیل استفاده از تکنولوژی های جدید در ساخت مواد اولیه با کیفیت بهتر، باعث شده است تا نسل جدیدی از لوله‌های HDPE های گرید (high grade) به وجود بیاید.

ویژگی های تک جداره

 • وزن کم و سهولت در حمل و نقل
 • مقاوم در برابر حرارت تا ۸۰ درجه سانتیگراد
 • مقاوم در برابر برودت تا ۷۰ – درجه سانتیگراد
 • مقاوم در مقابل فشار بالا تا ۱۶ اتمسفر
 • سهولت در نصب
 • مقاوم در مقابل ضربه
 • مقاوم در مقابل انواع مواد شیمیایی
 • دارای اتصالات متنوع
 • ضمانت کیفیت و مرغوبیت جنس تولیدی
 • مقاوم در مقابل تاثیر اشعه آفتاب و ازن

لوله پلی اتیلن دو جداره

لوله پلی اتیلن دوجداره جهت انتقال فاضلاب و سیالات بدون فشار داخلی و جریان بصورت ثقلی طراحی و ساخته شده است. این نوع از لوله ها توانایی تحمل فشار خارجی و نیروهای زیر سطحی و ترافیکی بسیار بالایی دارد و به دلیل دارا بودن این مزیت ممتاز و قیت پایین تر آنها نسبت به لوله های تکجداره تحت فشار در صنایع دیگر نیز از این لوله‌ها استفاده می‌نمایند.

به عنوان مثال از لوله‌های اسپیرال پلی اتیلن در پل‌سازی و راه‌سازی بسیار استفاده می‌کنند. لوله‌ دوجداره پلی اتیلن غالبا با عناوین لوله‌ کاروگیت و لوله‌های اسپیرال نامیده می شوند که تکنولوژی تولید آنها یکسان و تنها تفاوت آنها در قالب اکستروژن می‌باشد.

ویژگی های دو جداره

 • ضریب زبری پایین
 • عدم گرفتگی لوله در اثر رسوبات
 • مقاوم در مقابل حلال‌ها و گازهای شیمیایی
 • وزن کم در مقایسه با لوله‌های بتنی مشابه
 • عدم نیاز به ماشین آلات سنگین در موقع اجرا، صرفه جویی در هزینه‌های اجرائی
 • عمر بسیار طولانی بهره‌برداری
 • تولید با تکنولوژی جدید و به روز باکیفیت بالا

انواع لوله پلی اتیلن بر حسب نوع مصرف

لوله های پلی اتیلن در صنایع مختلف و برای مصارف متنوعی می توانند مورد استفاده قرار بگیرند. مهمترین استفاده های این محصولات عبارتند از:

 1. فاضلاب ها
 2. لوله کشی گازی
 3. کابل ها
 4. آبرسانی
 5. و …

لوله پلی اتین فاضلابی

جنس ساخت لوله پلی اتیلن های فاضلابی از مواد پلمیر می باشد. این لوله ها کاربرد های فراوانی دارند و برای جمع آوری فاضلاب ها و پسماند های صنعتی میتوان از آنها بهره گرفت. از دیگر کاربرد های آنها می توان به جمع آوری آب های سطحی، لوله های زهکش، فاضلاب های شهری و بین شهری اشاره کرد. این لوله ها اندازه، وزن و ضخامت بسیار قابل قبولی دارند. آنها قادرند فشارهای مختلف تا ۶ بار را تحمل کنند و برای بار های بیشتر نیز قابل تولید هستند.

لوله پلی اتیلن گازی

از اولین کاربردهای لوله پلی اتیلن گازی می توان به انتقال گاز های طبیعی مخصوصا صنایع پتروشیمی نام برد. قدمت استفاده از این لوله بسیار زیاد است که میتواند دلیلی بر کیفیت و اهمیت این لوله باشد. در کشور های غربی حدود ۹۰% لوله ها برای توزیع و انتقال گاز در صنعت از لوله های پلاستیکی استفاده می شود که اکثر آنها از از پلی اتیلن هستند. از مهم ترین مزایای این مدل می توان به نصب آسان، مقاومت بالا در برابر آتش، خوردگی و زنگ زدگی نام برد.

لوله پلی اتیلن کابلی

لوله پلی اتیلن کابلی یکی از بهترین گزینه ها برای عایق کردن و پوشش کابل های برق ، فیبر های نوری و … محسوب میشود. از این لوله ها میتوان برای حفاظت کابل ها در برابر بارندگی، ضربه، رعد و برق و برق گرفتگی استفاده کرد. حتی در مواردی باغداران و کشاورزان از این لوله ها برای آبیاری قطره ای و انتقال آب استفاده می کنند. به علاوه در بعضی موارد از مدل کابلی برای سیم کشی در مناطق شهری و بین شهری استفاده می شود.

لوله پلی اتیلن آبرسانی

لوله های پلی اتیلن آب رسانی همانطور که از نامشان پیداست برای انتقال آب شرب استفاده می شود. این لوله ها دارای قدمت زیادی هستند. این نوع از لوله ها تک جداره هستند و می توان از آنها در فشارهای بین ۲٫۵ تا ۲۵ استفاده کرد. از مزیتهای این محصول می توان موارد زیر را نام برد.

 • قابلیت و نصب آسان آن در مقایسه با سایر اتصالات و لوله ها
 • قدرت انعطاف پذیری بالا
 • نصب آسان
 • عمر طولانی، دوام بالا و قیمت مناسب
 • مقاومت در مقابل سایش و عوامل طبیعی واستحکام بالا در برابر مواد شیمیایی
 • پایین بودن میزان اصطکاک و ثابت بودن آن ها
 • عدم نیاز به پوشش و حفاظت کاتدی
 • مقاومت بالا در برابر حلال های آلی
 • مقاومت لوله های پلی اتیلن در برابر اشعه های فرابنفش آفتاب
 • مقاومت در برابر سرما و گرمای شدید
 • مقاوم در برابر فرسایش خاک و زلزله.

انواع اتصالات پلی اتیلن

 1. اتصال ماده
 2. اتصال نر
 3. اتصال فلنچدار
 4. رابط پلی اتیلن
 5. تبدیل پلی اتیلن
 6. سه راه مساوی
 7. زانو مساوی
 8. زانو ماده
 9. زانو نر
 10. سه راه ماده
 11. سه راه نر
 12. درپوش انتهائی
 13. سه راه تبدیل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.